United Chemi-Con APXA4R0ARA331MH70G
APXA4R0ARA331MH70G picture photo
Mfg. Part Number
APXA4R0ARA331MH70G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
APXA4R0ARA331MH70G.pdf
Availability of APXA4R0ARA331MH70G
QUANTITY
APXA4R0ARA331MH70G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXA4R0ARA331MH70G
Internal Part NumberEIS-APXA4R0ARA331MH70G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.02A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXA4R0ARA331MH70G
Related LinksAPXA4R0AR, APXA4R0ARA331MH70G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXA4R0ARA331MH70G Details Description
Related parts for APXA4R0ARA331MH70G
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA DO35 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
OUTLET BOX 5-15 W/FLIP LID 2DUPL datasheet.pdf
STATION 6-PUSHBUTTON SGL-SPEED datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPERATOR TERMINAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf