United Chemi-Con APXA6R3ARA101MF45G
APXA6R3ARA101MF45G picture photo
Mfg. Part Number
APXA6R3ARA101MF45G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
APXA6R3ARA101MF45G.pdf
Availability of APXA6R3ARA101MF45G
QUANTITY
APXA6R3ARA101MF45G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXA6R3ARA101MF45G
Internal Part NumberEIS-APXA6R3ARA101MF45G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXA6R3ARA101MF45G
Related LinksAPXA6R3AR, APXA6R3ARA101MF45G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXA6R3ARA101MF45G Details Description
Related parts for APXA6R3ARA101MF45G
IC AMP AUDIO PWR .325W AB 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 12-10AWG SOLIS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 24V 230MA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf