United Chemi-Con APXE160ARA151MH80G
APXE160ARA151MH80G picture photo
Mfg. Part Number
APXE160ARA151MH80G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
APXE160ARA151MH80G.pdf
Availability of APXE160ARA151MH80G
QUANTITY
APXE160ARA151MH80G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE160ARA151MH80G
Internal Part NumberEIS-APXE160ARA151MH80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE160ARA151MH80G
Related LinksAPXE160AR, APXE160ARA151MH80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE160ARA151MH80G Details Description
Related parts for APXE160ARA151MH80G
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf