United Chemi-Con APXE160ARA680MF61G
APXE160ARA680MF61G picture photo
Mfg. Part Number
APXE160ARA680MF61G
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
APXE160ARA680MF61G.pdf
Availability of APXE160ARA680MF61G
QUANTITY
APXE160ARA680MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE160ARA680MF61G
Internal Part NumberEIS-APXE160ARA680MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.39A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE160ARA680MF61G
Related LinksAPXE160AR, APXE160ARA680MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE160ARA680MF61G Details Description
Related parts for APXE160ARA680MF61G
CONN EDGECARD 12POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1/8" datasheet.pdf
RES 23.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf