United Chemi-Con APXE4R0ARA101ME61G
APXE4R0ARA101ME61G picture photo
Mfg. Part Number
APXE4R0ARA101ME61G
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
APXE4R0ARA101ME61G.pdf
Availability of APXE4R0ARA101ME61G
QUANTITY
APXE4R0ARA101ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE4R0ARA101ME61G
Internal Part NumberEIS-APXE4R0ARA101ME61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.61A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE4R0ARA101ME61G
Related LinksAPXE4R0AR, APXE4R0ARA101ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE4R0ARA101ME61G Details Description
Related parts for APXE4R0ARA101ME61G
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 32-LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf