United Chemi-Con APXE4R0ARA681MH80G
APXE4R0ARA681MH80G picture photo
Mfg. Part Number
APXE4R0ARA681MH80G
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
APXE4R0ARA681MH80G.pdf
Availability of APXE4R0ARA681MH80G
QUANTITY
APXE4R0ARA681MH80G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE4R0ARA681MH80G
Internal Part NumberEIS-APXE4R0ARA681MH80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.95A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE4R0ARA681MH80G
Related LinksAPXE4R0AR, APXE4R0ARA681MH80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE4R0ARA681MH80G Details Description
Related parts for APXE4R0ARA681MH80G
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf