United Chemi-Con APXG200ARA470ME61G
APXG200ARA470ME61G picture photo
Mfg. Part Number
APXG200ARA470ME61G
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
APXG200ARA470ME61G.pdf
Availability of APXG200ARA470ME61G
QUANTITY
APXG200ARA470ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXG200ARA470ME61G
Internal Part NumberEIS-APXG200ARA470ME61G
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXG200ARA470ME61G
Related LinksAPXG200AR, APXG200ARA470ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXG200ARA470ME61G Details Description
Related parts for APXG200ARA470ME61G
TERM RING VYL 4AWG 1/2 datasheet.pdf
CONTACTOR DC SSR 25A 1000VDC 36V datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.160" 3MM 2LD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20K OHM MELF datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 6.25A datasheet.pdf
RES 7K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf