AVX Corporation AQ115A131JA7RE
AQ115A131JA7RE picture photo
Mfg. Part Number
AQ115A131JA7RE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 130PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ115A131JA7RE.pdf
Availability of AQ115A131JA7RE
QUANTITY
AQ115A131JA7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ115A131JA7RE
Internal Part NumberEIS-AQ115A131JA7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance130pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ115A131JA7RE
Related LinksAQ115A1, AQ115A131JA7RE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ115A131JA7RE Details Description
Related parts for AQ115A131JA7RE
SWITCH DETECT 5MM VERT SPDT 5V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% RAD datasheet.pdf
FAN SLEEVE 119MM BLACK RUBBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PWR CONN RCPT VERT PF GOLD 5POS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf