AVX Corporation AQ115A361GA1ME
AQ115A361GA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ115A361GA1ME
Brief Description
CAP CER 360PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ115A361GA1ME.pdf
Availability of AQ115A361GA1ME
QUANTITY
AQ115A361GA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ115A361GA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ115A361GA1ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ115A361GA1ME
Related LinksAQ115A3, AQ115A361GA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ115A361GA1ME Details Description
Related parts for AQ115A361GA1ME
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 22POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144TBGA datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 1 HOLE datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf