AVX Corporation AQ11EA120FA1WE
AQ11EA120FA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EA120FA1WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EA120FA1WE.pdf
Availability of AQ11EA120FA1WE
QUANTITY
AQ11EA120FA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EA120FA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ11EA120FA1WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EA120FA1WE
Related LinksAQ11EA1, AQ11EA120FA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EA120FA1WE Details Description
Related parts for AQ11EA120FA1WE
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SGE-245L-2-0780 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEAT SHRINK CEAR .19"X4' datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf