AVX Corporation AQ11EA240JA7WE
AQ11EA240JA7WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EA240JA7WE
Brief Description
CAP CER 24PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EA240JA7WE.pdf
Availability of AQ11EA240JA7WE
QUANTITY
AQ11EA240JA7WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EA240JA7WE
Internal Part NumberEIS-AQ11EA240JA7WE
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EA240JA7WE
Related LinksAQ11EA2, AQ11EA240JA7WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EA240JA7WE Details Description
Related parts for AQ11EA240JA7WE
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES .50 OHM 10W 5% WW RAD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SOIC datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB RA 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA SOT-143B datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
PLIER REMOVAL SIZE 8 datasheet.pdf
FUSE RK-5 80 A 600 AC/DC datasheet.pdf