AVX Corporation AQ11EA750FA1WE
AQ11EA750FA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EA750FA1WE
Brief Description
CAP CER 75PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EA750FA1WE.pdf
Availability of AQ11EA750FA1WE
QUANTITY
AQ11EA750FA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EA750FA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ11EA750FA1WE
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EA750FA1WE
Related LinksAQ11EA7, AQ11EA750FA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EA750FA1WE Details Description
Related parts for AQ11EA750FA1WE
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 20MA SC82AB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 20AWG datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS SINGLE TIN datasheet.pdf