AVX Corporation AQ11EM0R8BA1ME
AQ11EM0R8BA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM0R8BA1ME
Brief Description
CAP CER 0.80PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM0R8BA1ME.pdf
Availability of AQ11EM0R8BA1ME
QUANTITY
AQ11EM0R8BA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM0R8BA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM0R8BA1ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM0R8BA1ME
Related LinksAQ11EM0, AQ11EM0R8BA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM0R8BA1ME Details Description
Related parts for AQ11EM0R8BA1ME
RES 33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8WSON datasheet.pdf