AVX Corporation AQ11EM0R8BA7BE
AQ11EM0R8BA7BE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM0R8BA7BE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.80PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM0R8BA7BE.pdf
Availability of AQ11EM0R8BA7BE
QUANTITY
AQ11EM0R8BA7BE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM0R8BA7BE
Internal Part NumberEIS-AQ11EM0R8BA7BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM0R8BA7BE
Related LinksAQ11EM0, AQ11EM0R8BA7BE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM0R8BA7BE Details Description
Related parts for AQ11EM0R8BA7BE
RES ARRAY 15 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 210MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 4MM datasheet.pdf
CONNECTOR COMPACT DGTL SENSOR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CASMA PLUG STR X 2TEMPFLEX141170 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf