AVX Corporation AQ11EM0R8CA1ME
AQ11EM0R8CA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM0R8CA1ME
Brief Description
CAP CER 0.80PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM0R8CA1ME.pdf
Availability of AQ11EM0R8CA1ME
QUANTITY
AQ11EM0R8CA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM0R8CA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM0R8CA1ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM0R8CA1ME
Related LinksAQ11EM0, AQ11EM0R8CA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM0R8CA1ME Details Description
Related parts for AQ11EM0R8CA1ME
CONN MINI D RCPT 50POS R/A 4-40 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 600W datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 5.5NS 100TQFP datasheet.pdf
BCH-381V-14 BK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
74000UF 15V 51X79 85C ST datasheet.pdf