AVX Corporation AQ11EM1R8CA1ME
AQ11EM1R8CA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM1R8CA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM1R8CA1ME.pdf
Availability of AQ11EM1R8CA1ME
QUANTITY
AQ11EM1R8CA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM1R8CA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM1R8CA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM1R8CA1ME
Related LinksAQ11EM1, AQ11EM1R8CA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM1R8CA1ME Details Description
Related parts for AQ11EM1R8CA1ME
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 170MSPS 64VQFN datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.905" 3MM 2LD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf