AVX Corporation AQ11EM270FA7WE
AQ11EM270FA7WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM270FA7WE
Brief Description
CAP CER 27PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM270FA7WE.pdf
Availability of AQ11EM270FA7WE
QUANTITY
AQ11EM270FA7WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM270FA7WE
Internal Part NumberEIS-AQ11EM270FA7WE
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM270FA7WE
Related LinksAQ11EM2, AQ11EM270FA7WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM270FA7WE Details Description
Related parts for AQ11EM270FA7WE
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf