AVX Corporation AQ11EM470JA7ME
AQ11EM470JA7ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ11EM470JA7ME
Brief Description
CAP CER 47PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ11EM470JA7ME.pdf
Availability of AQ11EM470JA7ME
QUANTITY
AQ11EM470JA7ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ11EM470JA7ME
Internal Part NumberEIS-AQ11EM470JA7ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ11EM470JA7ME
Related LinksAQ11EM4, AQ11EM470JA7ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ11EM470JA7ME Details Description
Related parts for AQ11EM470JA7ME
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 5SIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.96A 113 MOHM datasheet.pdf
IC CODEC 24BIT 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf