AVX Corporation AQ125A111FAJME
AQ125A111FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A111FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A111FAJME.pdf
Availability of AQ125A111FAJME
QUANTITY
AQ125A111FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A111FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ125A111FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A111FAJME
Related LinksAQ125A1, AQ125A111FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A111FAJME Details Description
Related parts for AQ125A111FAJME
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 27A 0.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOA 1DB DW SC/APC datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 19M datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf