AVX Corporation AQ125A151FAJME\250V
AQ125A151FAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A151FAJME\250V
Brief Description
CAP CER 150PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A151FAJME\250V.pdf
Availability of AQ125A151FAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ125A151FAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ125A151FAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ125A151FAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ125A151FAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A151FAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ125A151FAJME\250V
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A151FAJME\250V
Related LinksAQ125A151, AQ125A151FAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A151FAJME\250V Details Description
Related parts for AQ125A151FAJME\250V
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf