AVX Corporation AQ125A151JAJME\250
AQ125A151JAJME\250 picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A151JAJME\250
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A151JAJME\250.pdf
Availability of AQ125A151JAJME\250
QUANTITY
AQ125A151JAJME\250 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A151JAJME\250
Internal Part NumberEIS-AQ125A151JAJME\250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A151JAJME\250
Related LinksAQ125A151, AQ125A151JAJME\250 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A151JAJME\250 Details Description
Related parts for AQ125A151JAJME\250
IC RCVR ASK/FSK 600KHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf