AVX Corporation AQ125A161GAJME
AQ125A161GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ125A161GAJME
Brief Description
CAP CER 160PF 50V 0606
Datasheet Download
AQ125A161GAJME.pdf
Availability of AQ125A161GAJME
QUANTITY
AQ125A161GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ125A161GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ125A161GAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ125A161GAJME
Related LinksAQ125A1, AQ125A161GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ125A161GAJME Details Description
Related parts for AQ125A161GAJME
CONN RING FLAG 8 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIVOT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf