AVX Corporation AQ12EA100FAJME
AQ12EA100FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA100FAJME
Brief Description
CAP CER 10PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA100FAJME.pdf
Availability of AQ12EA100FAJME
QUANTITY
AQ12EA100FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA100FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA100FAJME
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA100FAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA100FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA100FAJME Details Description
Related parts for AQ12EA100FAJME
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOD COVER ANCHOR FOR XM CONN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MC 1 5/15-ST-3 81 BD:1-15 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf