AVX Corporation AQ12EA101KAJME
AQ12EA101KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA101KAJME
Brief Description
CAP CER 100PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA101KAJME.pdf
Availability of AQ12EA101KAJME
QUANTITY
AQ12EA101KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA101KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA101KAJME
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA101KAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA101KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA101KAJME Details Description
Related parts for AQ12EA101KAJME
CONN RCPT PNL 4PIN R/A PC W/POST datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 12-DFN datasheet.pdf
CAGE NUT M6 25/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 13.5 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf