AVX Corporation AQ12EA130JAJWE
AQ12EA130JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA130JAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA130JAJWE.pdf
Availability of AQ12EA130JAJWE
QUANTITY
AQ12EA130JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA130JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA130JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA130JAJWE
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA130JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA130JAJWE Details Description
Related parts for AQ12EA130JAJWE
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 512X18 56-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf