AVX Corporation AQ12EA180FAJWE
AQ12EA180FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA180FAJWE
Brief Description
CAP CER 18PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA180FAJWE.pdf
Availability of AQ12EA180FAJWE
QUANTITY
AQ12EA180FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA180FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA180FAJWE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA180FAJWE
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA180FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA180FAJWE Details Description
Related parts for AQ12EA180FAJWE
OSC 5.0V PROG TTL STBY 50PPM datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 4A 100V DPAK datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH MODULE FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.9V SNT-4A datasheet.pdf