AVX Corporation AQ12EA180JAJME
AQ12EA180JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA180JAJME
Brief Description
CAP CER 18PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA180JAJME.pdf
Availability of AQ12EA180JAJME
QUANTITY
AQ12EA180JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA180JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA180JAJME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA180JAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA180JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA180JAJME Details Description
Related parts for AQ12EA180JAJME
CONN HEADER .100 SNGL R/A 28POS datasheet.pdf
CONTACT PIN 10AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro A 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3575LT3574 100UH datasheet.pdf
INPUT FILTER 45,55KW 400V datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240RDIMM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf