AVX Corporation AQ12EA1R0CAJME
AQ12EA1R0CAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA1R0CAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA1R0CAJME.pdf
Availability of AQ12EA1R0CAJME
QUANTITY
AQ12EA1R0CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA1R0CAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA1R0CAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA1R0CAJME
Related LinksAQ12EA1, AQ12EA1R0CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA1R0CAJME Details Description
Related parts for AQ12EA1R0CAJME
RES 14K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 8A TO263AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL 2CH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf