AVX Corporation AQ12EA360FAJWE
AQ12EA360FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA360FAJWE
Brief Description
CAP CER 36PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA360FAJWE.pdf
Availability of AQ12EA360FAJWE
QUANTITY
AQ12EA360FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA360FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA360FAJWE
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)