AVX Corporation AQ12EA6R8CAJME
AQ12EA6R8CAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA6R8CAJME
Brief Description
CAP CER 6.8PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA6R8CAJME.pdf
Availability of AQ12EA6R8CAJME
QUANTITY
AQ12EA6R8CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA6R8CAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EA6R8CAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA6R8CAJME
Related LinksAQ12EA6, AQ12EA6R8CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA6R8CAJME Details Description
Related parts for AQ12EA6R8CAJME
RELAY SOCKET PC MNT FOR G6B SER datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 15A 800V BU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 0.3A DL 8XDFN datasheet.pdf