AVX Corporation AQ12EA750FAJWE
AQ12EA750FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA750FAJWE
Brief Description
CAP CER 75PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA750FAJWE.pdf
Availability of AQ12EA750FAJWE
QUANTITY
AQ12EA750FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA750FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EA750FAJWE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA750FAJWE
Related LinksAQ12EA7, AQ12EA750FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA750FAJWE Details Description
Related parts for AQ12EA750FAJWE
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 10POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 150X55MM 100VAC WIRE datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 12 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 400V 120MA 6SMT datasheet.pdf
FQ-M I/O CBL ANGLE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf