AVX Corporation AQ12EM120FAJBE
AQ12EM120FAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM120FAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM120FAJBE.pdf
Availability of AQ12EM120FAJBE
QUANTITY
AQ12EM120FAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM120FAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM120FAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM120FAJBE
Related LinksAQ12EM1, AQ12EM120FAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM120FAJBE Details Description
Related parts for AQ12EM120FAJBE
IC VREF SERIES 2.5V 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DAC 8BIT DUAL W/SPI 14DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf