AVX Corporation AQ12EM160JAJME
AQ12EM160JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM160JAJME
Brief Description
CAP CER 16PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM160JAJME.pdf
Availability of AQ12EM160JAJME
QUANTITY
AQ12EM160JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM160JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM160JAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM160JAJME
Related LinksAQ12EM1, AQ12EM160JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM160JAJME Details Description
Related parts for AQ12EM160JAJME
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 6A 400V KBU datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
XFRMR 1:1/1.26 / 1:2CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf