AVX Corporation AQ12EM1R7BAJWE
AQ12EM1R7BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM1R7BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM1R7BAJWE.pdf
Availability of AQ12EM1R7BAJWE
QUANTITY
AQ12EM1R7BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM1R7BAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM1R7BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM1R7BAJWE
Related LinksAQ12EM1, AQ12EM1R7BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM1R7BAJWE Details Description
Related parts for AQ12EM1R7BAJWE
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CONN ASSY 4+2+GND datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf