AVX Corporation AQ12EM200JAJME\500
AQ12EM200JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM200JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM200JAJME\500.pdf
Availability of AQ12EM200JAJME\500
QUANTITY
AQ12EM200JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM200JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EM200JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM200JAJME\500
Related LinksAQ12EM200, AQ12EM200JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM200JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EM200JAJME\500
TRANSFORMER PULSE 56MH 3.31DCR datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 WW datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS 88SCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE SPT-2 OUTLET TO PIGTAIL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 17POS datasheet.pdf
MICRO 51C S /11 10CR 36" NI datasheet.pdf