AVX Corporation AQ12EM330GAJME
AQ12EM330GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM330GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM330GAJME.pdf
Availability of AQ12EM330GAJME
QUANTITY
AQ12EM330GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM330GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM330GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM330GAJME
Related LinksAQ12EM3, AQ12EM330GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM330GAJME Details Description
Related parts for AQ12EM330GAJME
CONN HEADER 16POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.196 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf