AVX Corporation AQ12EM3R0BAJBE
AQ12EM3R0BAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM3R0BAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM3R0BAJBE.pdf
Availability of AQ12EM3R0BAJBE
QUANTITY
AQ12EM3R0BAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM3R0BAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM3R0BAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM3R0BAJBE
Related LinksAQ12EM3, AQ12EM3R0BAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM3R0BAJBE Details Description
Related parts for AQ12EM3R0BAJBE
RES ARRAY 7 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
OPTO SENSOR VERT REFLECT TYPE datasheet.pdf
FILTER EMI 100MHZ 100MA 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 10V 0201 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TPCM 588 9" X 9" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/2.2K/K52 10% datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf