AVX Corporation AQ12EM3R0BATME
AQ12EM3R0BATME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM3R0BATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM3R0BATME.pdf
Availability of AQ12EM3R0BATME
QUANTITY
AQ12EM3R0BATME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM3R0BATME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM3R0BATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM3R0BATME
Related LinksAQ12EM3, AQ12EM3R0BATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM3R0BATME Details Description
Related parts for AQ12EM3R0BATME
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.81 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128K FLASH 48-VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf