AVX Corporation AQ12EM470JAJME\250V
AQ12EM470JAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM470JAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM470JAJME\250V.pdf
Availability of AQ12EM470JAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ12EM470JAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ12EM470JAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ12EM470JAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ12EM470JAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM470JAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ12EM470JAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM470JAJME\250V
Related LinksAQ12EM470, AQ12EM470JAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM470JAJME\250V Details Description
Related parts for AQ12EM470JAJME\250V
RES 147 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 7.5 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK PHONE R/A 2POS RED/WHT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
RES 1.485M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf