AVX Corporation AQ12EM470JAJME\250V
AQ12EM470JAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM470JAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM470JAJME\250V.pdf
Availability of AQ12EM470JAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ12EM470JAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ12EM470JAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ12EM470JAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ12EM470JAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM470JAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ12EM470JAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM470JAJME\250V
Related LinksAQ12EM470, AQ12EM470JAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM470JAJME\250V Details Description
Related parts for AQ12EM470JAJME\250V
FIXED IND 2.7NH 500MA 100 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V datasheet.pdf
CABLE DUAL PLUG IP68 USB A-B 2M datasheet.pdf
IC DUAL RS232 PORT 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 406-430MHZ SILVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC FM IF SYSTEM LOW PWR 16-HXQFN datasheet.pdf
68UF 40V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf
8-Pin, 24-Bit, 96 kHz Stereo D/A Converter IC datasheet.pdf