AVX Corporation AQ12EM470MAJME
AQ12EM470MAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM470MAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM470MAJME.pdf
Availability of AQ12EM470MAJME
QUANTITY
AQ12EM470MAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM470MAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM470MAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM470MAJME
Related LinksAQ12EM4, AQ12EM470MAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM470MAJME Details Description
Related parts for AQ12EM470MAJME
FIXED IND 1.5UH 11.4A 3 MOHM TH datasheet.pdf