AVX Corporation AQ12EM510JAJBE
AQ12EM510JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM510JAJBE
Brief Description
CAP CER 51PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM510JAJBE.pdf
Availability of AQ12EM510JAJBE
QUANTITY
AQ12EM510JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM510JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM510JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM510JAJBE
Related LinksAQ12EM5, AQ12EM510JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM510JAJBE Details Description
Related parts for AQ12EM510JAJBE
TRANS NPN 400V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
5200 FESTOON TRACK 6 FT 16GA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 5.7DIA X 50MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
U DIE, SEALED COPALUM 8 AWG datasheet.pdf