AVX Corporation AQ12EM510JAJME\500
AQ12EM510JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM510JAJME\500
Brief Description
CAP CER 51PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM510JAJME\500.pdf
Availability of AQ12EM510JAJME\500
QUANTITY
AQ12EM510JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM510JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EM510JAJME\500
Standard Package500
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM510JAJME\500
Related LinksAQ12EM510, AQ12EM510JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM510JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EM510JAJME\500
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
SW CONVEX PLNGR SPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 400V TO-93 datasheet.pdf
MODULE DRMOS 55A 40-PQFN datasheet.pdf