AVX Corporation AQ12EM560KATME
AQ12EM560KATME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM560KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM560KATME.pdf
Availability of AQ12EM560KATME
QUANTITY
AQ12EM560KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM560KATME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM560KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM560KATME
Related LinksAQ12EM5, AQ12EM560KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM560KATME Details Description
Related parts for AQ12EM560KATME
CONN RECEPT 19POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 670MA 480 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 1A 6HUSON datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 4.2A 20.8 MOHM datasheet.pdf