AVX Corporation AQ12EM560KATME
AQ12EM560KATME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM560KATME
Brief Description
CAP CER 56PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM560KATME.pdf
Availability of AQ12EM560KATME
QUANTITY
AQ12EM560KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM560KATME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM560KATME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM560KATME
Related LinksAQ12EM5, AQ12EM560KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM560KATME Details Description
Related parts for AQ12EM560KATME
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLX 14NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 34MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
KIT MNTING ALL STI LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A datasheet.pdf
4MM DIY STKP SCREW GREEN datasheet.pdf