AVX Corporation AQ12EM5R6CAJME
AQ12EM5R6CAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM5R6CAJME
Brief Description
CAP CER 5.6PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM5R6CAJME.pdf
Availability of AQ12EM5R6CAJME
QUANTITY
AQ12EM5R6CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM5R6CAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM5R6CAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM5R6CAJME
Related LinksAQ12EM5, AQ12EM5R6CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM5R6CAJME Details Description
Related parts for AQ12EM5R6CAJME
GROMMET 0.312" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
XFRMR 1:1/1.26 / 1CT:2CT SMD datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
SILVERCAREPLAN-GROUP3-4YR datasheet.pdf
BOARD DEMO TS1103-25 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 160W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf