AVX Corporation AQ12EM5R6DAJME\500
AQ12EM5R6DAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM5R6DAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM5R6DAJME\500.pdf
Availability of AQ12EM5R6DAJME\500
QUANTITY
AQ12EM5R6DAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM5R6DAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EM5R6DAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM5R6DAJME\500
Related LinksAQ12EM5R6, AQ12EM5R6DAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM5R6DAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EM5R6DAJME\500
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 156POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS VERT 5ROW datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
15PIN STR CONNECTOR ONLY FOR SD3 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
TV 46C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
TV 30C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
12 LVDS/24 CMOS Output Clock Generator with Integrated 2 GHz VCO IC datasheet.pdf