AVX Corporation AQ12EM620JAJME
AQ12EM620JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM620JAJME
Brief Description
CAP CER 62PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM620JAJME.pdf
Availability of AQ12EM620JAJME
QUANTITY
AQ12EM620JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM620JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM620JAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM620JAJME
Related LinksAQ12EM6, AQ12EM620JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM620JAJME Details Description
Related parts for AQ12EM620JAJME
IC CPU SUPRV 8K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
SLEEVE JUMPER W/O THREAD 14X7MM datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 WW datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf