AVX Corporation AQ12EM620KAJRE
AQ12EM620KAJRE picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM620KAJRE
Brief Description
CAP CER 62PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM620KAJRE.pdf
Availability of AQ12EM620KAJRE
QUANTITY
AQ12EM620KAJRE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM620KAJRE
Internal Part NumberEIS-AQ12EM620KAJRE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM620KAJRE
Related LinksAQ12EM6, AQ12EM620KAJRE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM620KAJRE Details Description
Related parts for AQ12EM620KAJRE
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR50H/AE50G/HSR50H datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 250MA 3W datasheet.pdf
FIXED IND 6.3UH 1.3A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf