AVX Corporation AQ12EM680JAJME\250V
AQ12EM680JAJME\250V picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM680JAJME\250V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM680JAJME\250V.pdf
Availability of AQ12EM680JAJME\250V
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of AQ12EM680JAJME\250V, we specialize in AVX Corporation all series electronic components. AQ12EM680JAJME\250V can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for AQ12EM680JAJME\250V, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
AQ12EM680JAJME\250V Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM680JAJME\250V
Internal Part NumberEIS-AQ12EM680JAJME\250V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM680JAJME\250V
Related LinksAQ12EM680, AQ12EM680JAJME\250V Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM680JAJME\250V Details Description
Related parts for AQ12EM680JAJME\250V
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO251 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ TO3-8 datasheet.pdf
IC DAC OCTAL R-R 12BIT 20-QFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
.5012.7MM PANWRAP NATURAL 200 FT datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf